کیل گیری محصول پسته طرح محصول گواهی شده ویژه زنان روستایی - کیل گیری محصول پسته طرح محصول گواهی شده ویژه زنان روستایی | مديريت هماهنگي ترويج کشاورزي جهاد کشاورزي خراسان شمالي

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی کیل گیری محصول پسته  باغ خانم زهره محب علی به مساحت 10 هکتار مورخ 18 شهریور 1399 با حضور نماینده مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی و نظارت کارگروه فنی طرح و تعدادی از بانوان باغدار مجاور تابع اصلی طرح در محل روستای سنخواست از توابع مرکز جهادکشاورزی سنخواست شهرستان جاجرم برگزار گردید و سپس جهت بازدید به کارخانه فرآوری پسته آقای امینی عزیمت نمودند.

با هدف ترویج فرهنگ تولید و مصرف محصولات گواهی شده و استاندارد با تاکید بر توان افزایی جوامع محلی ویژه زنان روستایی برگزار گردید.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی مهندس محمودآبادی گفت : در سطح استان حدود 4834 هکتار گلابی کشت شده که2950 هکتار آن غیر بارور و 1884 هکتار بارور و  با تولید سالانه 2615 تن بوده که سطح زیرکشت پسته شهرستان جاجرم حدود 1420  هکتار با تولید سالانه 1250  کیلوگرم در هکتار می باشد .

 ایشان گفتند: پسته یکی از معدود آجیل هایی است که حاوی بیشتر مواد مغذی همچون ( کربوهیدرات ها ، پروتئین ، فیبر غذایی ، فسفر ، پتاسیم و حاوی ویتامین های C – E – A – K  و .... که مورد نیاز برای سلامتی کامل انسان می باشد است .رقم محصول طرح مورد نظر احمدآقایی بوده که رقمی با عملکرد بالا و مقاوم و درصد خندانی بالا و دارای مغز بسیار خوشمزه و مرغوب است .

وی در انتها هدف از اجرای این طرح را  ارتقاء سطح علمی و دانش بهره برداران و تولید محصولات مقاوم به شرایط اقلیمی و گواهی شده و استاندارد و ارائه به سبد خانوار ایرانی عنوان نمودند.