اجرای کیل گیری محصول انگور طرح محصول گواهی شده ویژه زنان روستایی - اجرای کیل گیری محصول انگور طرح محصول گواهی شده ویژه زنان روستایی | مديريت هماهنگي ترويج کشاورزي جهاد کشاورزي خراسان شمالي

به گزارش روابط عمومی مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی کیل گیری محصول انگور باغ بانوی باغدار مریم محمدی به مساحت 4 هکتار با حضور نماینده مدیریت هماهنگی ترویج  و نظارت کارگروه فنی طرح  22 شهریور در محل روستای تیتکانلو از توابع مرکز جهادکشاورزی تیتکانلو شهرستان فاروج با هدف ترویج فرهنگ تولید و مصرف محصولات گواهی شده و استاندارد با تاکید بر توان افزایی جوامع محلی ویژه زنان روستایی برگزار گردید .

مهندس محمودآبادی مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان بیان نمود: در این طرح شهرستان فاروج که محل اجرای سایت محصول گواهی شده انگور بی دانه سفید یا کشمشی می باشد حدود 3600 هکتار سطح زیرکشت و تولید سالانه 45720 تن در سال را دارد که رقم  بی دانه سفید 90 درصد انگور این شهرستان را بخود اختصاص داده است. که این نوع از انگور، جزو بهترین انواع انگور مجلسی است که در شهریور ماه قابل برداشت است. همان‌طور که از نامش پیداست حبه‌های آن بدون دانه، گرد و دم آن سبزرنگ است که اکثر تولید کشمش، از این نوع انگور شکل می‌گیرد و صادر می‌شود ،این نوع انگور دارای کلسیم و ویتامین بالایی است لذا برای سلامت و رشد استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است. که تازه خوری این محصول معمولا در سطح استان ، استان گلستان و خراسان رضوی می باشد که در ادامه طرح پس از انجام کیل گیری و جمع آوری نمونه از محصول بسته بندی و به آزمایشگاه مورد نظر ارسال گردید.

ایشان در خاتمه هدف از اجرای این طرح را مقابله با عوامل خسارتزا با  تاکید  بر مبارزه حتی المقدور غیر شیمیایی، تولید محصولات گواهی شده و سالم و بازاریابی، افزایش درآمدزایی و سطح معیشتی زنان روستایی و عشایری، ارتقاء سطح دانش بهره برداران زن روستایی و افزایش اشتغالزایی پایدار در مناطق محروم  عنوان نمودند.