برگزاری روز مزرعه نخود - برگزاری روز مزرعه نخود | مديريت هماهنگي ترويج کشاورزي جهاد کشاورزي خراسان شمالي
پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی به مناسبت آغاز هفته جهادکشاورزی روز مزرعه نخود مورخ 20 خرداد 1399 با حضور دکتر عبداله یوسفی ریاست سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستانها، کارشناسان موضوعی ستادی استان و شهرستانها و بهره برداران درشهرستان فاروج با همکاری شرکت آویژه رویش بذر اترک برگزار گردید .

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از اهمیت کشت حبوبات و رقم مناسب و سازگار با منطقه و کشت مکانیزه حبوبات و اینکه  تناروب کشت در مزارع دیم باعث حاصلخیزی خاک و از بین رفتن علف های هرز قالب مزارع می شود مطالبی ارائه نمودند و  در ادامه گفتند: در سال زراعی جاری مقدار 10 تن بذر نخود مرغوب و مقاوم رقم گوکسو خریداری گردید که 7 تن آن در سطح 90 هکتار از اراضی شهرستانهای بجنورد ، مانه و سملقان، شیروان ، فاروج و اسفراین کشت گردید.

وی عنوان نمود: بهترین شرایط برای کشت دیم این رقم مناطقی با بارندگی بالای 250 میلیمتر در سال یا مناطقی که دارای آب مناسب برای انجام آبیاری تکمیلی است می باشد.

ایشان خاطرنشان کردند: این رقم مقاوم به  سرمای زمستان و همچنین مقاوم به خشکسالی در مناطق معتدل و سرد قابلیت کشت انتظاری از اوایل آذر ماه به بعد را دارد بطوریکه با یک یا دو بارندگی موثر در بهار عملکرد قابل قبولی را خواهد داشت، بدلیل تیپ ایستاده و پابلند قابلیت برداشت با کمباین را دارد،پاسخ بسیار خوب به کوددهی و رطوبت کافی دارد و در صورت آبیاری تکمیلی قابلیت افزایش عملکرد تا ۳ تن را دارد.

دکتر یوسفی گفت: عملکرد این رقم بستگی به شرایط آب وهوا وساختار خاک دارد، عملکرد آن بین ۱۰۰۰ کیلوگرم تا ۳۰۰۰ کیلوگرم در هکتار،مقاوم به ریزش دانه،مقاوم در برابر بیماری های قارچی(مقاوم به بوته میری و متحمل به برق زدگی و آنتراکنوز) است